הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

אודות

​​​​דור שורדי השואה הולכים ומתמעטים

בעוד שנים לא רבות לא יהיה עוד על כדור הארץ אדם שיוכל להעיד: "אני זוכר את מה שאירע בשואה". יוותרו רק ספרי זיכרונות מחקרים, תמונות וסרטים, ועדויות ניצולים. או אז יהפוך זיכרון השואה מגורל כפוי, החתום בבשרנו ובנשמתנו, לייעוד היסטורי שעל האנושות בכלל ועל העם היהודי בפרט לשאת באחריות לזכרם למען הדורות הבאים.

ה"זכור" היהודי אינו זכירה לשם זכירה, אלא אקט שיש בו מתווה דרך רב ועל דורי, מצווה המורה על הנצחה וזיכרון למען המשך קיומו של העם היהודי. נוכחותם של העדים שראו את המראות וחוו את האירועים, מעניקה לזיכרון תוקף מוסרי. הניצולים מהווים את עמוד השדרה של הזיכרון ושל הנצחת השואה במדינת ישראל. הם היו הראשונים לספר על שנות האימה וגם היום הם ממשיכים לספר ולתעד את הזיכרונות הכואבים ולמלא אחר הציווי "זכור".

רבים מהניצולים המשיכו לספר את סיפורם לאחר השואה, כדי להעביר את מורשתם. במעשה העדות, נפתחו אצלם פצעים שנדמה היה שכבר הגלידו, גם אם לא תמיד העלו ארוכה, וזאת על מנת להעניק לנו את הזיכרון ואת חיוב החיים.

יצחק כהן יליד סלוניקי וניצול אושוויץ-בירקנאו שב ומספר את סיפורו - 
"אני מרגיש חובה לספר את הסיפור האישי שלי, ובאמצעותו את סיפורה של קהילת סלוניקי, גם כדי שהדור הצעיר ידע מה קרה... כל עוד אנו, ניצולי השואה, חיים, עלינו לספר את הסיפור... אני מקווה שבני הנוער יקראו וילמדו, ידעו ויזכרו. אני רואה שהיום יש מודעות מאוד גדולה לנושא השואה, והדבר חשוב בעיני. אני גם מקווה שאהבת הזולת תתגבר על השנאה ועל היצרים, ושדבר זה ילמדו בעולם כולו. אני, ששרדתי יחידי מכל משפחתי, לא איבדתי את התקווה והאופטימיות, ואני מקווה שהאמונה באדם תמשיך ותתקיים." 

מהו פרויקט " עדים לעד" 

העיר רעננה פועלת רבו להנצחת זכרם של ותיקי העיר דור המייסדים מונצח במרחבים עירוניים רבים כגון: המוזיאון לתולדות רעננה,  הארכיון העירוני ועוד.
עיריית רעננה בשיתוף משרד הקליטה החליטה על הקמת אתר אינטרנט שבו יועלו וישמרו עדויותיהם של שורדי שואה תושבי העיר ולמלא את הציווי "זכור". 

באמצעות מפעל עירוני זה, "עדים לעד" מפנה זרקור על אוכלוסיית שורדי השואה עולים חדשים לצד ותיקים אשר בחרו ברעננה כמקום מגוריהם והפכו לחלק מנוף האנושי של העיר. 
עדויות השורדים נאספו בשנים האחרונות במסגרות שונות ובהמשך ימשך תהליך איסוף ותיעוד העדויות.

בנוסף יועלו לאתר עצרות שנתיות של יום השואה וכן סרטים שהעירייה מפיקה לעצרות.
לאורך השנה יתועדו פעילויות שונות ויועלו גם הן.