הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי

שפעת החזירים - שאלות ותשובות

מהי שפעת החזירים (1N1H)?

בדומה לבני אדם, גם חזירים יכולים לחלות בשפעת. נגיף (וירוס) שפעת החזירים,אשר מוכר גם בכינוי המקצועי 1N1H/A, בודד לראשונה מחזיר בשנת 0391. בדרך כלל נגיפי שפעת החזירים אינם מדביקים בני אדם, אם כי יש בעולם מידי שנה דיווחים בודדים על בני אדם שחלו בשפעת החזירים. על פי רוב, מקרים אילו אירעו באנשים אשר היו במגע קרוב עם חזירים, כגון בירידי בעלי חיים או עובדים בתעשיית החזירים. לא ידוע על מקרים של שפעת החזירים בבני אדם בישראל.

מדוע יש כעת התעניינות רבה בשפעת החזירים (1N1H)?

מתאריך 18 במארס 9002, החלו בני אדם במקסיקו לחלות בשפעת החזירים. מדובר במצב יוצא דופן, מכיוון שרק לעיתים נדירות חולים בני אדם במחלה זו. בהמשך,חלו בני אדם גם בחלק ממדינות ארה"ב, ובימים האחרונים אובחנו מקרים גם במדינות אחרות בעולם. מהדיווחים עד כה, מסתמן כי לא כל החולים נדבקו ממגע ישיר עם חזירים, אלא שחלקם נדבקו ממגע קרוב עם אדם אחר שחלה. בדיקה מעבדתית של הנגיף גילתה שהמבנה שלו שונה מנגיפי שפעת חזירים שהיו מוכרים בעבר. מכיוון שאירעו יחד מספר מצבים בלתי צפויים (הדבקת בני אדם בנגיף שלחזירים, העברת הנגיף מאדם לאדם, ומבנה נגיף חדש שלא הוכר עד היום), החלו רשויות הבריאות במדינות שונות בעולם להיערך לאפשרות של התפשטות מהירה של שפעת החזירים, ומכאן ההתעניינות הרבה בימים האחרונים.

מה הם התסמינים של שפעת החזירים (1N1H)?

התסמינים של המחלה דומים לתסמינים של מחלת שפעת רגילה: חום, שיעול, כאב גרון, כאב ראש, כאבי שרירים וחולשה. כל שפעת יכולה לגרום להחרפה במחלות כרוניות אחרות מהם סובל אדם, כגון אסתמה, מחלת לב ומצבים כרוניים אחרים.

כיצד נדבקים בשפעת החזירים (1N1H)?

בדומה למחלת השפעת הרגילה, גם שפעת החזירים מדבקת מאדם לאדם על ידי הפרשות מהאף ומהפה. כאשר אדם החולה בשפעת משתעל או מתעטש, מתפזרות לאוויר סביבו טיפות זעירות של רוק ונזלת, ואלה יכולות להדביק אדם בקרבתו אם הן נוגעות לו באף או בפה. אם אדם חולה מכסה את פיו בידו בזמן שמשתעל או מתעטש, ולאחר מכן לוחץ יד לאדם שני – הנגיפים עוברים לידו של השני, והוא יוכל להידבק גם הוא במחלה אם ייגע באף או בפה שלו לפני שישטוף ידיים. מהזמן שהנגיף חדר לאף או לפה שלאדם בריא, יעברו מספר ימים (בדרך כלל יומיים) עד שיתחילו להופיע סימני המחלה.תקופה זו שבין ההדבקה להופעת סימני המחלה מכונה תקופת הדגירה.
אדם חולה יכול להדביק אחרים כל עוד ממשיכה מחלתו, בדרך כלל עד 7 ימים מראשית הופעת סימני המחלה (התקופה המידבקת). בחלק מהמקרים, אדם שנדבק בנגיף יכול להדביק אחרים עוד בתקופת הדגירה שלו, כלומר עוד לפני שהוא בעצמו מרגיש חולה.בילדים קטנים ובאנשים עם מערכת חיסון מוחלשת, התקופה המידבקת עלולה להתארך גם מעבר לשבוע.
חזור ללמעלה
שפעת החזירים - שאלות ותשובות