הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

מניעת כלבת

זהו השלב החשוב ביותר הקשור בהתפתחות ובהתפשטות המחלה, עליו ניתן לשלוט, לבקר ולפקח, באמצעות חיסון:
על ידי חיסון מקיף נגד כלבת של כלבים וחתולים ניתן להפחית את מימדי התחלואה בקרב בעלי החיים למינימום וכתוצאה מכך, את רמת הסיכון להדבקה של בני האדם. 

חוקי המדינה וחוקי העזר העירוניים, מחייבים את בעליו של כלב להוציא עבורו רישיון אחזקה ולחסנו בחיסון תקף כנגד מחלת הכלבת. חובה זו חלה מן הרגע בו מלאו לכלב 3 חודשים ולאחר מכן, אחת לשנה, כל שנה, במשך כל חייו של הכלב. 

במעמד החיסון מסומן הכלב ב"תעודת זהות אלקטרונית", באמצעות השתלה של שבב אלקטרוני זעיר שאינו ניתן לשכפול מתחת לעור (בצידו השמאלי של עורף הכלב). שבב זה המושתל פעם אחת בחייו של הכלב (בדרך כלל עם החיסון הראשון), ילווה מכאן ואילך את הכלב, לכל ימי חייו. פרטי שבב זה מוזנים למחשבי העירייה ומהם מועבר המידע למאגר השבבים הארצי. מאגר זה מאפשר לאתר את בעליו של כל כלב שאבד, נלכד או נגנב בכל רחבי הארץ (והעולם).
רק לאחר מתן החיסון והשתלת השבב האלקטרוני, יקבל בעל הכלב, רישיון שנתי להחזקתו

  • חיסון הכלבת והסימון האלקטרוני מתבצעים על ידי מחלקה הווטרינרית העירונית במשרדיה שבכפר נחמן, או לחילופין בכל מרפאה וטרינרית פרטית, אשר הורשתה והוסמכה לכך על ידי מנהל השירותים הווטרינריים. בניגוד לשירות העירוני, מרפאה וטרינרית פרטית, רשאית לגבות עלות נוספת בגין ביצוע החיסון.
  • שימו לב!! החזקת כלב ללא רישיון תקף, דינה 500 ש"ח קנס, וקנס נוסף בסך של 1,500 ש"ח, במידה והכלב גם אינו מחוסן.
  • במטרה למנוע התפוצצות אוכלוסין ונטישת גורים, מעודדת מדינת ישראל עיקור כלבות וסירוס כלבים. לפיכך, קבעה כי מחירו של רישיון וחיסון נגד כלבת לכלבים מעוקרים/מסורסים, יהיה זול משמעותית ( כ -1/3 מחיר) לעומת מחירם לכלב תמים.
  • קבלת ההנחה מותנית בהצגת אישור עיקור/סירוס, בחתימת הרופא המבצע.

לעיון במחירון השירותים לחצו כאן.

בעוד שחיסון הכלבת, לכלבים מעוגנן בהוראות החוק, חיסון הכלבת לחתולים, נתון לשיקול בעליהם. אולם, היות וחתולי בית ובעיקר חתולי חצר, נוטים לבלות את רוב זמנם חופשיים מחוץ לתחומי הבתים, "להתחכך" בינם לבין עצמם, עם חתולי הרחוב ואפילו עם חיות בר קטנות. כאן הוא המקום להמליץ גם על חיסון החתולים נגד מחלת הכלבת. כיוון שלא קיימת גם חובת רישוי וסימון, עלות חיסון החתולים זולה משמעותית יחסית לכלבים.

המחלקה הווטרינרית מנצלת את שיתוף הפעולה עם עמותות בעלי החיים לעיקור וסירוס חתולי רחוב, על מנת לחסן גם חתולים אלו נגד כלבת לפחות פעם אחת בחייהם.

על מנת לצמצם את מימדי הכלבת באוכלוסיית חיות הבר, פועל משרד החקלאות מזה מספר שנים, לחיסון חיות הבר באמצעות חיסוני כלבת אוראליים. חיסונים אלו בניגוד לחיסון המשמש לבעלי חיים ובני האדם והמוגשים בצורת זריקה, מורכב מכמוסה המכילה את התרכיב והמוטמנת בתוך פיתיון המפוזר בשטחים הפתוחים, נגיסה בפיתיון, משחררת את התרכיב לחלל הפה, שם הוא נספג אל מערכת הדם של בעל החיים. 

חיסון חתולי הרחוב וחיות הבר, יוצר למעשה חגורת הגנה של בעלי חיים מחוסנים סביב ובתוך היישוב, חגורה אשר יש בה כדי לבלום ולצמצם את התפשטות המחלה אל תוככי הישוב.

חזור ללמעלה
מניעת כלבת