הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

הכן כלבך לחורף

ישראל מתייבשת וכולנו מייחלים לחורף קר וגשום שישבור את הבצורת וימלא את הכנרת. בימים אלה אנו כבר בעיצומן של ההכנות לקראת החורף: מגפיים, עוד צעיף, סוודר, כפפות וכמובן מטריה. מכרבלים את הילדים היטב במעיל החדש, עם כובע שמגן על האוזניים, וגם בבית, שמיכות הפוך החמות ירדו מהארון לקראת שימוש וספר הבישול נפתח במתכוני המרקים.  החורף מגיע והטמפרטורות מתחילות לצנוח.
כידוע, בני-האדם חולים יותר בחורף. כשיש לנו שפעת הראש כואב, החום עולה והאף מטפטף. זהו בדיוק הזמן לשים לב גם לצרכים המיוחדים של חיית המחמד האהובה עליכם. נטייה לחולי בחורף קיימת גם אצל כלבים, בדיוק כמו בני-האדם. וכן, יש להם שפעת משלהם, וגם חיסון.

דר' יוסי שמחון, מנהל המחלקה הווטרינרית העירונית, טוען שהקור מאט תהליכים פיזיולוגים בגוף ויכול לגרום לירידה ביכולת ההתגוננות של מערכת החיסון. במצב כזה בעלי החיים חשופים יותר לוירוסים ומחלות שונות. 

ד"ר שמחון  מציע מספר טיפים והמלצות לשמירה על חיית המחמד שלכם בעונה הקרה:

 • בזמן צניחת הטמפ', מומלץ להכניס את בעל החיים לתוך הבית. במידה והדבר בלתי אפשרי, חשוב לדאוג שסביבת מגוריו תהייה יבשה, חמימה, אטומה לגשמים ורוחות. אם הכלב או החתול אינם מורשים לעלות על הספה – דאגו להם למצע מרופד – שטיח, מזרון קטן או שמיכה ישנה – שיבודד את גופם מהרצפה הקרה.
 • שילוב של קור ורוחות הוא גרוע ביותר. כלבים עירוניים מתקשים לשרוד בתנאים אלו למשך זמן, ועלולים להיות חשופים להתקררויות, ברונכיטיס ודלקת ריאות, בין שאר מחלות. לכן, לפני יציאה לטיול, מומלץ להרגיל את הכלב לקור בחוץ ע"י מעבר ב"חדר ביניים", הכלב יחווה ירידה הדרגתית בטמפרטורה בין הפנים לחוץ וכך ימנע שוק הקשור לשינויי טמפרטורה קיצוניים.
 • בעלי חיים מגנים על עצמם מפני הקור והרטיבות בעזרת שומן שהם אוגרים  בשכבה התת – עורית שלהם, ובזכות הפרווה שהופכת לסמיכה ועבותה יותר בחורף. לכן, עדיף לא לספר ולגלח את חיית המחמד במשך החורף. כמו כן, האוויר שנמצא בין השערות, מהווה שכבת הגנה, ולכן מומלץ להקפיד להבריש את הפרווה. כלבים שפרוותם קצרה, ניתן להלבישם בסוודר לקראת היציאה מהבית.
 • חשוב לזכור: חיות שפרוותם ארוכה, מוגנות טוב יותר מחיות שהן בעלות פרווה קצרה. גם הגיל משחק תפקיד מרכזי: ככל שבעל החיים מזדקן, כך הוא רגיש יותר לטמפרטורות נמוכות.
 • הימנעו מלקלח את כלבכם בחורף. במידה ויש לו ריח גוף לא רגיל, מומלץ לקחת אותו לרופא ווטרינר – אם מקור הריח הוא מדלקת כלשהי בגופו, מקלחת עלולה להחמיר את המצב.
 • בזמן הטיול עם הכלב הימנעו מללכת על משטחים רטובים. אם נרטבו רגליו בטיול, יש לנגב אותן היטב במגבת לאחר החזרה הביתה, ולתת לו להתייבש במקום חמים. במידה ומיצי או רקסי התלכלכו מבוץ, אפשר לרחוץ אותם אך חשוב להקפיד לייבשם ולסרק היטב את הפרווה, לפני שיצאו שוב החוצה.
 • בעל חיים החי מחוץ לבית זקוק ליותר אנרגיה לצורך שמירת חום גופו, צריכת הקלוריות שלו בחורף גבוהה יותר. ולכן, מומלץ להגדיל בכ- 30% את כמות המזון המוגשת לו.
 • היובש הרב ופעולת המזגנים עלולים לגרום לאיבוד מואץ של נוזלים. גם בחורף זכרו  לספק לכלב ולחתול שתייה מרובה, כדי למנוע מהם לשתות משלוליות ברחוב, שלרוב הינן מזוהמות.
 • סערות וברקים גורמים לבעלי חיים לחרדות ולחץ. אם הכלב שלכם חווה את הסערות באופן קשה במיוחד ישנם שני פתרונות אפשריים: הראשון, תרופות ווטרינריות מרגיעות (עם מרשם רופא בלבד). והשני, להקליט ולהשמיע לכלב את רעש הרעמים בתדירות גבוהה ובעוצמה נמוכה, עד שיתרגל לכך.
 • שינויים במצב רוח, בעירנות, בתיאבון או התנהגות חריגה, זו הדרך של בעל החיים להראות לך ש"משהו לא טוב עובר עליו". רעידות שרירים למשל, יכולות להעיד על מכת קור. במידה ודבר זה לא יטופל בזמן, זה עשוי להוביל למצב של חולשה, הלם ואבוד נוזלים. כלבים גדולים נוהגים לסבול מרגישות ודלקות באזורי הפרקים. לכך יש תרופות ווטרינריות שונות, במרשם כמובן.
 • וכמובן יש להקפיד על מתן חיסונים בצורה סדירה.
ד"ר שמחון מזכיר כי הקפדה על מערך חיסונים סדיר ושגרת טיפול וטיפוח יבטיחו לא רק את בריאותו של הכלב שלכם, אלא גם את איכות חייו ואיכות חייכם.

שיהיה לנו ולבעלי החיים חורף חמים ונעים.
חזור ללמעלה
הכן כלבך לחורף