הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי

שועלים? אין סיבה לדאגה!

לאור פניות של מספר תושבים למוקד העירוני ולמחלקה הווטרינרית בתלונה על צפייה בשועלים משוטטים בשכונות הפריפריות של העיר, מבקש ד"ר יוסי שמחון – מנהל המחלקה הווטרינרית להביא לידיעת הציבור מידע חשוב ורלבנטי:
  1. השועל, אשר הינו בעל חיים סקרן ואינטליגנטי, מבקש מידי פעם להרחיב את תחומי מחייתו ולבדוק את סביבתו.
  2. מטרת השוטטות והרחבת הטריטוריה הינה חיפוש מזון ובני זוג.
  3. לצערנו, חוצות העיר אינם חפים ממקורות מזון זמינים – פחי אשפה, ערימות פסולת ומכרסמים שונים, כולם כאחד מהווים מקור משיכה בלתי מבוטל, לחיות הבר השונות.  

עם זאת:

שועלים ותנים נמנעים ממגע עם בני אדם ואינם מתקרבים אליהם מיוזמתם. הם אינם תוקפים ואינם נושכים אלא בתגובה להתגרות מוקדמת. לפיכך, אין כל סיבה לפחוד מהם.
כל זמן שמקורות המזון יהיו זמינים עבורם ימשיכו השועלים לחפש אחריהם בחצרות הבתים ובגנים. לפיכך, הינכם נדרשים לסגור היטב את פחי האשפה ולא להשליך פסולת אורגנית בשטחים הפתוחים. עם היעלמות מקורות המזון, ייעלמו גם השועלים.
גם מזון לכלבים המושאר בחצרות הבתים ומזון חתולים המפוזר לחתולי הרחוב בשטחים הציבוריים מהווים מקור משיכה לשועלים. גידור החצרות, ואיסוף המזון העודף, יפחיתו את ביקורי השועלים.
מאידך, התנים והשועלים מביאים תועלת לאדם הכך שהם טורפים מכרסמים קטנים – עכברים וחולדות ונברנים בסביבות המגורים ומקטינים את כמות המכרסמים והמזיקים בשטחים החקלאיים.
זכרו, היות ומדובר בחיות בר, יש לשמור מרחק סביר מהם. אין לנסות לגשת אליהם, ללטף אותם או לפתותם במזון. צפו בהם ממרחק בטוח והתענגו על הטבע העירוני החדש. חשוב להבין כי התנהגותנו אינה תמיד מובנת לחיית הבר. פעולה תמימה מצידנו, עלולה להתפרש על ידה כתוקפנות ולהסתיים בנשיכה.
תנים ושועלים הינם חיות בר מוגנות והפגיעה בהם אסורה על פי חוק

על מנת להקטין את סכנת הכלבת מחיות בר אלו ואחרות, פועלת המחלקה הווטרינרית לפיזור תקופתי, בשטחים הפתוחים המקיפים את העיר, של פיתיונות המכילים חיסוני כלבת. פעילות זו יוצרת חגורת הגנה סביב היישוב ומונעת את העברת המחלה גם לחיות הבית.
חזור ללמעלה
שועלים? אין סיבה לדאגה!