הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 
עיריית רעננה - דף הבית

באביב ובקיץ, לא רק הצמחים פורחים...

לגבי בעלי חיות המחמד, עונת האביב אינה רק לבלוב ופריחה. תקופה זו מסמלת עבורם את תחילת המתקפה השנתית של טפילי העור -  קרציות, פרעושים, ושאר מריעין בישין. טפילים אלו, מעבר למטרד הברור אותו הם גורמים לחיות המחמד, עלולים להוות במקרה הטוב, מטרד גם לבני אדם. ובמקרה הגרוע, סכנה בריאותית של ממש. לקראת העונה החמה, ד"ר יוסי שמחון, מנהל המחלקה הווטרינרית של רעננה וכפר סבא ממליץ להיערך כבר עתה בכדי לבלום את התפשטותם של טפילים אלו במטרה למנוע את פגיעתם הרעה.
  • קצב ההתרבות של הפרעושים והקרציות המתעוררים מ"שנת החורף", מהיר ביותר. רבייה זו מתאפשרת הודות לבעלי החיים – כלבים וחתולים עליהם הם סועדים את ליבם. לכן, עלינו להקדים תרופה למכה, ולהתחיל את הטיפול המונע כבר בחודשי האביב. חשוב מאד להשקיע בתכשירים איכותיים ויעילים ולא לחסוך בנושא זה. השוק מציע כיום מגוון רחב של טיפולים באמצעות תרסיסים, אמפולות וזריקות. לקבלת ייעוץ לבחירת התכשיר המתאים לבעל החיים אשר ברשותכם, הינכם מוזמנים לפנות לרופא הווטרינר המטפל.
  • הקרציות ובעיקר הפרעושים "המתגוררים" על גוף הכלב, גורמים לאלרגיות וגירויי עור קשים. גרוע מכך הם "מוצצים את דמו". כתוצאה מכך, במקרים של נגיעות מסיבית, כלבים קטנים וגורים, עלולים לסבול מאנמיה קשה.
  • אולם הסכנה העיקרית הנובעת מנגיעות בטפילים אלו טמונה בכך שחלק מן הקרציות עלול לשאת גורמי מחלה המכונה "קדחת קרציות", מחלה זו, במקרים קיצוניים עלולה לגרום אפילו למוות של בעל החיים.
  • זכרו, היות והפרעושים נוטלים חלק במחזור החיים של טפילי מעיים מסוימים, יש להקפיד על שגרת התילוע התקופתית.
בנוסף לטפילים העור המתרבים בעונה החמה, האביב הוא גם תחילת עונת הנחשים וחרקים עוקצניים אחרים. המפגש בין כלבכם לחלק מהם, עלול להסתיים בפגיעה חמורה ואף במות הכלב.

שעות הערב המלוות בירידה משמעותית של טמפרטורת הסביבה, הינן השעות החביבות על הנחשים והעקרבים. כשטמפרטורות יורדות מעט, יוצאים אלו ממקום מחבואם בחיפוש אחר מקור מים : ברז מטפטף, שלוליות השקיה ואפילו קערת המים של כלבכם. הכלב, מתוך סקרנות, ניגש לרחרח את "הפולש" ובדרך כלל  מוכש בפניו. ההכשה, גורמת לכלב סבל גדול מאד המתבטא בכאבים, בנפיחות גדולה המתפתחת באזור ההכשה ובסביבתו ולעיתים גם בקשיי נשימה. בשל פרוותו של הכלב קשה לאתר את סימני ההכשה, אם כי לעיתים ניתן לזהות נקודת דם או שתיים באזור. בכל מקרה של חשד הכשה, יש לפנות בדחיפות לרופא ווטרינר, לקבלת טיפול בנסיוב מתאים.

גם הדבורים, הצרעות וחרקים מעופפים אחרים, אחרים מתרבים במהירות בקיץ וגם הם נוטים להגיע אל מי השתייה וקערת המזון של הכלב. במידה והכלב נעקץ ע"י חרק ייתכן ותתפתח בתוך מספר דקות נפיחות במקום העקיצה. בכפוף לרמת הנפיחות ולתסמינים, מומלץ לפנות אל הווטרינר לשם קבלת ייעוץ. במקרים בהם יתברר כי הטיפול אינו דחוף, ניתן יהיה להסתפק בקבלת הנחיות טיפול, בשיחת טלפונית.
חזור ללמעלה
באביב ובקיץ, לא רק הצמחים פורחים...