הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי

זיקוקים - איזה כיף! האומנם?!

לא כולם נהנים ממופעי הזיקוקים המסורתיים ביום העצמאות.
הזיקוקים גורמים לבהלה רבה לכלבים ועלולים אף לסכן אותם.

מדינת ישראל מציינת את יום העצמאות, ובכל רחבי הארץ מתוכננים אירועים וחגיגות. רובנו בוודאי נצא בשמחה לצפות בבמות, במופעי הבידור ומטחי הזיקוקים המסורתיים. מי שאינו שותף לשמחה הגדולה – הם חיות המחמד שלנו, ובעיקר הכלבים.

ד"ר יוסי שמחון מנהל המחלקה הווטרינרית מסביר/ה שהרעשים שמשמיעים הזיקוקים, גורמים לכלבים לפחד אינסטינקטיבי גדול והם מגיבים בלחץ ובהלה. התגובה הנפוצה ביותר לשמיעת זיקוקים, שהפכה כבר לתופעה ביום העצמאות, היא בריחת הכלב מבעליו. הכלבים מתחילים לרוץ, ולאחר זמן מה, כאשר הם נרגעים הם לא יודעים היכן הם נמצאים. לעיתים יש סוף טוב לסיפור וכעבור 5- 4 ימים מוצאים הכלבים את דרכם חזרה הביתה. אך לא תמיד זה הוא המקרה, ולצערנו, הכלביות ברשויות המקומיות וכן אלו של האגודות והעמותות מתמלאות בתקופה זו בכלבים שלא רק עברו חוויה מבהילה אלא אף איבדו את ביתם ואת משפחתם.

גם כלבים ממושמעים, שאינם נוהגים להתרחק מבעליהם, ואפילו כלבי שמירה שחונכו בקשיחות, עלולים להיבהל מאד ולברוח וזאת משום שחוש השמיעה של כלבים מפותח הרבה יותר מחוש השמיעה של בני האדם ולכן הם שומעים כל דבר בעוצמה מוגברת עד מאד. 

ד"ר שמחון מציג/ה מספר המלצות כיצד למנוע מכם את כאב הלב מהעלמות הכלב, ואיך לחסוך ממנו את  אי הנעימות עקב החשיפה לזיקוקים:
  • כאשר אתם יוצאים לאירוע שבו יהיה מפגן זיקוקים – השאירו את הכלב בבית.
  • בבית, סגרו היטב פתחי יציאה אפשריים כגון דלתות וחלונות זאת על מנת למנוע הימלטות הכלב. נסו גם לבודד את הסביבה וליצור ככל הניתן הגנה מהרעש. רצוי אף לסגור את הכלב באחד מחדרי הבית על מנת להקנות לו בטחון רב יותר.
  • השאירו את הטלוויזיה או הרדיו פתוחים על מנת שיכסו במידת מה על רעש הזיקוקים.
  • אם הכלב נמצא בחצר – דאגו ששער החצר סגור והכלב קשור היטב ללא כל אפשרות בריחה.
  • אם אתם מוצאים את עצמכם אחרי הכל, עם הכלב בסביבת זיקוקים או רעשים קיצוניים – שבו לידו, הרגיעו אותו בליטופים ודיבור רך ופנקו אותו עם משהו טעים לאכול – זאת במטרה לקשר את החוויה הלא נעימה שכלבכם עובר, עם דברים חיוביים.
  • ניתן לבצע מראש טיפול מונע, ע"י מאלפים מקצועיים המקליטים רעשים קיצוניים ומשמיעים אותם לכלב באופן מבוקר עד שהוא מתרגל לכך.
  • במקרים קיצוניים ולפי המלצת הווטרינר המטפל, ייתכן ויהיה צורך בשימוש בכדורי הרגעה. 

בנוסף, ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות ממליץ כי במידה ומצאתם כלב משוטט עם קולר, ולאחר יום העצמאות כמו בשנים קודמות, יהיו לא מעט כלבים שכאלה. דווחו למחלקה הווטרינרית העירונית הקרובה. בכל כלב בעל רישיון, מושתל שבב תת עורי מזהה הרשום במרכז הרישום הארצי. הרשות הווטרינרית תדע לאתר את הבעלים והכלב יוחזר אל ביתו בשלום.

המחלקה הווטרינרית מאחלת יום עצמאות שמח לנו ולבעלי החיים שלנו.
חזור ללמעלה
זיקוקים - איזה כיף! האומנם?!