הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

איסוף כלבים משוטטים

הכלביה העירוניתבהתאם להוראות חוקי המדינה וחוק העזר העירוני, חייב בעלים של כלב, להחזיק את כלבו בתחומי ביתו (כולל החצר) ולהוליכו ברצועה בזמן היציאה מתחום זה. כך, שוטטות כלבים מחוץ לתחומי השטח הפרטי, מהווה עבירה שדינה 500 ₪ קנס וכפל קנס במידה והעבירה נעברת שנית בתוך תקופה של 3 שנים.

המחלקה הווטרינרית, אמונה על איסוף בכלבים המשוטטים ברחבי העיר. הן כלבי ההפקר והן כלבי הבית. תלונות תושבים בנושא זה המגיעות למוקד העירוני, מועברות לטיפול המחלקה הווטרינרית. לוכד כלבים המופעל 24 שעות ביממה, יוצא לבדוק את התלונה וללכוד את הכלב המשוטט.

כלב שנלכד, בעזרת שימוש ברצועה, במוט לכידה או במקרים חריגים בחץ הרדמה, מועבר אחר כבוד לכלביית העירייה שם ישהה עד אשר יימצאו בעליו אשר יפדה אותו תמורת תשלום הקנס, אגרת ההובלה (72 ₪) וימי השהות בכלבייה (31.5 ₪ ליום). כלב הפקר לעומת זאת, יישאר בכלבייה עד שניתן יהיה למצוא לו משפחה מאמצת.

למחלקה הווטרינרית כלביית מפוארת הממוקמת בכפר נחמן. בכלבייה 40 תאים כפולים המסוגלים לאכסן בסך הכול עשרות כלבים משוטטים או בהסגר כלבת, וכן כמות לא מבוטלת של חתולים. הכלבייה, מאווררת בקיץ ומחוממת בחורף זוכה לטיפול צמוד הכולל הזנה, ניקיון, טיפול נגד טפילים וטיפול רפואי במקרי הצורך. המקום מוגן על ידי מערכת אזעקה ושומר, 24 שעות ביממה. 

כלבים או בעלי חיים אחרים פצועים, הנאספים ברחוב, זוכים לטיפול וטרינרי ראשוני בכל שעות היממה לפני כניסתם לכלביה. בהמשך, נמצאים בעלי חיים אלו בפיקוח רפואי של רופאי המחלקה.

הכלבייה משמשת גם במרכז אימוץ לכלבים. כלבים אשר הגיעו אליה בין אם הם כלבי הפקר ובין אם נמסרו לאימוץ, יבלו בה תקופת זמן בלתי מוגבלת עד אשר יימצא להם מאמץ. על פי הוראות החוק, כלב לו היסטוריית חיסונים ידועה, יוכל להימסר מיידית לאימוץ. לעומת זאת כלבים אשר עברם לוט בערפל, יאלצו לבלות בכלבייה לפחות 30 יום לפני מסירתם.

כל כלב היוצא מן הכלבייה, חייב לעבור רישוי, חיסון וסימון בטרם יימסר למשפחה המאמצת.

כלביית העירייה, עובדת בשיתוף פעולה עם עמותות לרווחת בעלי החיים באזור ומפורסמת באתרי האימוץ השונים באינטרנט.

עם זאת לצערנו לא לכל כלב ניתן למצוא מאמץ מתאים. כלבים מסוכנים, חולים, זקנים או צעירים מידי, מורדמים באופן הומאני על מנת לחסוך מהם את המועקה הנלווית לשהות ארוכה ללא תכלית בכלבייה.

חלק בלתי מבוטל מכלבי ההפקר המגיעים לכלביה הינם תוצאה של התפוצצות האוכלוסין בקרב אוכלוסיית כלבי הבית. לכן, עיקור וסירוס כלבי הבית הינה דרך יעילה ובריאה להתמודד עם התופעה.


חזור ללמעלה
איסוף כלבים משוטטים