הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

מסדרון אקולוגי

מהו מסדרון אקולוגי?

מסדרון אקולוגי הוא שטח פתוח המחבר בין שטחים טבעיים בעלי חשיבות אקולוגית. המסדרון מורכב מ"ליבות" שהם מרחבים שמורים- שמורות טבע, יערות קק"ל וביניהם מחברים שטחים פתוחים, ברובם שטחים חקלאיים. מטרת המסדרונות האקולוגים היא לייצר מעברים אשר יאפשרו למגוון המינים לנוע בין השטחים המוגנים ולשרוד לאורך זמן. 

"מסדרונות אקולוגיים מקיימים מערכות אקולוגיות יצרניות המבטיחות סביבה בריאה ומקיימת לאדם." מתוך הטמעת מסדרון אקולוגי ארצי, מירה אבנרי, ד"ר איריס ברנשטיין, רט"ג. המסדרון האקולוגי ברעננה עובר בשטח הנופש המטרופוליני שמצפון לעיר. המסדרון מחבר בין השטחים הפתוחים של צפון כפ"ס במזרח ועד שטחי הפולג מצפון וממערב לעיר. למעשה, כל השטחים מצפונה לעיר הינם חלק מהמסדרון האקולוגי הארצי.

מדוע המסדרונות האקולוגים חשובים?
בארצנו הקטנה ובאזור השרון הצפוף בפרט, בין השטחים הטבעיים המוגנים מפרידות ערים, ישובים, כבישים ומגוון תשתיות, דבר המקשה על בעלי החיים והצמחים לעבור ולנוע משטח לשטח. ידוע כי לתנועה בין שטחים חשיבות קריטית לשרידותם של מינים, הן בשל הצורך בגיוון גנטי בין אוכלוסיות והן בגלל משבר האקלים והחשש הוא שאוכלוסיות בע"ח וצומח מבודדות עתידות להיכחד. 

המסדרונות האקולוגים מהווים כלי תכנוני, והם נמצאים על מפות תכנית המתאר הארציות (תמ"א 35) החל משנת 2016. ישנן הנחיות להתחשב בתכנון במסדרונות אך כרגע עדין אין הנחיות מפורשות ותוכניות בניה ישנות מאיימות על המעברים ושלמות המסדרונות.
בימים אלו מקודם תיקון לתכנית מתאר מקומית אשר לראשונה יעגן את המסדרון האקולוגי בתכניות מפורטות וייתן הנחיות תכנוניות מפורטות. 

מה האתגר?
גם במרכז הארץ, עדיין קיים טבע עשיר שחי לצדנו וזקוק לשטחים פתוחים ורציפים. 
באזור השרון הערים צפופות ושטחים רבים מוסבים לתשתיות ובניה על חשבון השטחים הטבעיים. גם באזורים פתוחים כבישים, גדרות ותשתיות יוצרות קיטוע בשטח, פסולת, והשפעות אדם כמו זיהום אור, רעש וחיות מחמד ככלבים וחתולים מאיימים גם הן על שרידות המגוון הביולוגי. 
שני "צווארי בקבוק" – אזורים צרים ביותר של המסדרון הארצי נמצאים באזור השרון ולכן ישנה חשיבות ברמה הארצית לשמירת שטחי המסדרון דווקא אצלנו בשרון.

מוזמנים לקרוא יותר על הנושא באתר "היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשרון" ובקבוצת הפייסבוק "שומרים על המסדרונות האקולוגים" 

 
חזור ללמעלה