הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 
עיריית רעננה - דף הבית

שטחים פתוחים


שטחים פתוחים

שטחים פתוחיםשטחים פתוחים הם לרוב מצרך יקר ונדיר בסביבה העירונית ועם זאת מהווים בסיס לאיכות החיים בעיר. 
בעיר בת קיימא השטחים הפתוחים הם חלק מרכזי וחשוב במרחב הציבורי ולו שימושים רבים כאזור פנאי ונופש, כמקום מפגש עם הטבע, כממתן השפעת העיר על האקלים המקומי, כבית גידול לצמחים ובעלי חיים וכמקום מפגש קהילתי.
השטחים הפתוחים בעיר מתחלקים לכמה סוגים - בינהם גינות ציבוריות, גנים ופארקים. 
מקובל למדוד את המרחב הציבורי ביחידות של שטח ירוק לתושב. בעוד הנורמה בישראל של שטח ירוק לתושב עומדת על 8 מ"ר לנפש, רעננה נתברכה במאות דונמים של שטחי ציבור "ירוקים" לגינות ציבוריות, חורשות, מגרשי משחקים ופינות נוי וירק, ותושביה נהנים מ-18 מ"ר של שטח ירוק לתושב.
נוסף על שטחי הגינות הציבוריות והפארקים בעיר, תשומת לב מיוחדת מוקדשת לגינון, נטיעת עצים והקמת ערוגות נוי לאורך מדרכות, חזיתות בתים, ומבנים מסחריים, ואיי תנועה בצירים המרכזיים וברחובות הראשיים. מחלקת הגינון נותנת דעתה לנוף וריהוט רחוב כגון ספסלים, פינות ישיבה מקורות, פחי אשפה ברזיות ועוד. 

בין השטחים הפתוחים המרכזיים בעיר:

יער רעננהפארק רעננה פארק רעננה הינו ה"ריאה הירוקה" הגדולה בשרון, הפנינה שבכתר, בין עשרות הגינות, גני השעשועים ופינות הירק העוטרים את העיר רעננה.
פיתוחו של פארק רעננה ניזון מתפישת עולם ירוקה של פרנסי העיר, הרואים בקיימות ערך מרכזי, ממנו נגזרת האחריות הקולקטיבית לחינוך הקהילה ושמירה על הנכסים ומשאבי הטבע. בראיה זו פותח הפארק ונדבך על נדבך הוקמו בו פינות המתייחסות לתכנים שונים הן ירוקים והן חברתיים, שבמפגש בניהם מהווים מענה לפיתוח מודעות לשמירה על נכסי הקהילה וכדור הארץ כאחד. לחצו כדי ללמוד עוד על פארק רעננה כפארק מקיים.

יער רעננה הוא פרויקט ייחודי ליצירת טבעת ירוקה של אלפי עצים אשר תקיף את העיר, וישולבו בה מסלולי רכיבה על אופניים, שבילי הליכה ופינות ישיבה. התוואי המתוכנן יקיף את רעננה כאשר העצים שיישתלו ישתלבו בצמחייה הקיימת, כולל פרדסים ועצים ושכונות המגורים המתוכננות. יער רעננה הוא חלק מפארק מטרופוליני המתוכנן לקום בצפון רעננה.

גינות ציבוריות ופינות שעשועים רבים פזורים בכל רחבי העיר ומהווים מקום מפגש ונופש לתושבים. חלק מהגינות אף מצויידות במתקני כושר חדשניים.

גם ההולכים על ארבע אינם מקופחים ברעננה, ולרשותם ולרשות בעליהם הוקמו גינות כלבים - "פארכלב" - ברחבי העיר.

כמו כן, בשולי העיר מתוכנן לקום פארק נופש מטרופוליני.

במרחב הצפוני של רעננה מתוכנן לקום פארק נופש מטרופוליני, במסגרת פרויקט עתידי בשיתוף המועצה האזורית חוף השרון ומינהל מקרקעי ישראל. הפארק שישתרע על כ-7,000 דונם יכלול מסלולי רכיבה, לצד מתקני נופש ופנאי, פארק צפרות ועוד.

מהו פארק נופש מטרופוליני?פארק נופש מטרופוליני

הפארק המטרופוליני הוא שטח פתוח נרחב (כמה אלפי דונמים) שתכליתו העיקרית מוגדרת כמתן מענה לצורכי פנאי ונופש. 
הפארק מצוי בסמיכות למרכזים אורבניים, ברוב המקרים צמודי דופן (בדופן אחת לפחות) לשולי העיר, אך בשונה מפארק עירוני אינו מצוי בתוך העיר, כלומר אינו מוקף בבינוי מכל העברים, ובחלק מהמקרים אף מהווה חייץ בין ריכוזי בינוי עירוניים.
מרבית הפארקים המטרופוליניים מתאפיינים בריבוי ערכי טבע ונוף ייחודיים, ו/או ברצף שטחים פתוחים לסוגיהם - שטחים חקלאיים נרחבים או שטחי בור. גם בפארקים בהם ערכי הטבע אינם מובהקים (כגון אלו בהם עיקר השטח חקלאי) – יש
להם תפקיד חשוב כשטחי מסדרון ורצף פתוח וכן בשימור ערכי חי וצומח, וכן שימור שטחים לחידור מי תהום. סימון שטחים אלו כפארקים הוא מנוף חשוב לשימורם.

יער רעננה

רעננה, כעיר ירוקה ובת קיימא, יזמה פרויקט ייחודי מסוגו ליצירת טבעת ירוקה המקיפה את כל העיר. במסגרת הפרויקט יישתלו בעשר הקרוב אלפי עצים מסביב לעיר, אשר ישתלבו במסלולי רכיבת אופניים, שבילי הליכה ופינות ישיבה. התוואי המתוכנן יקיף את רעננה כאשר העצים שיישתלו ישתלבו בצמחייה הקיימת, כולל פרדסים ועצים ובשכונות המגורים המתוכננות. בחלקו הצפוני יהיה יער רעננה חלק מן הפארק המטורופוליני המתוכנן לקום שם.

ראש העיר, נחום חופרי, יקירי העיר ובני משפחותיהם נוטעים שתיל עץ בחלקת יקירי העיר
                                                            
ראש העיר, נחום חופרי, יקירי העיר ובני משפחותיהם נוטעים שתיל עץ בחלקת יקירי העיר. 
צילום: מוטי בן ארויה

כבר היום רעננה היא אחד מחמשת היישובים הירוקים ביותר בישראל, כאשר כ-48% משטחה הם שטחים ציבוריים פתוחים (שצ"פים) ושטחים ירוקים. תושבי רעננה נהנים מ-18 מ"ר שטח ציבורי פתוח לתושב (כאשר הנורמה בישראל עומדת על 8 מ"ר לתושב).
פרויקט יער רעננה הינו צעד נוסף בשמירה על השטחים הפתוחים ובקביעת יחס גבוה של שטח פתוח לנפש. היער ימנה בסופו של דבר כ-75,000 עצים, כמספר תושבי רעננה.

באזור פארק ההיי-טק של העיר, בסמוך לכביש 4, נטעו עד כה מאות עצים חסכוניים במים, ממינים מקומיים, ביניהם חרובים, אלונים וצאלונים. טבעת העצים, הסופחים פחמן דו-חמצני, מהווה חלק ממאמצי צמצום פליטות גזי החממה ברעננה.

חזור ללמעלה
שטחים פתוחים