הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

תכנון סביבתי

תכנון סביבתי

​​​​
תכנון סביבתי הוא תכנון המכיל ראייה רב תחומית של נושאי איכות הסביבה השונים. 
מדינת ישראל ענייה בקרקעות ולכן משאב הקרקע כאן הוא יקר ערך. עם זאת, הצורך ההולך וגובר בשטחי תעסוקה, מגורים ונופש, מביא לפיתוח מואץ, אשר לו השפעות חברתיות, כלכליות וסביבתיות מרחיקות לכת. כל אלו מחייבים שילוב של שיקולים סביבתיים כבר בשלבי התכנון המוקדמים. שיקולים אלו באים לידי ביטוי בעידוד מרחבים בטוחים, הפחתת המזהמים באוויר, במים ובקרקע, הפחתת עוצמות הרעש, שמירה על שטחים פתוחים וחסכון בקרקע. 

תכנון סביבתי נכון משלב שטחים פתוחים לפנאי ונופש, תחבורה יעילה ונוחה המאפשרת הפחתת שימוש ברכב פרטי (וכתוצאה מכך צמצום זיהום האוויר), חסכון באנרגיה ובמים והפחתה בכמות הפסולת.

ברעננה אימצו את עקרונות התכנון הסביבתי ותושביה נהנים משטחים ירוקים רבים המשתלבים במרקם העירוני. עיריית רעננה היא הראשונה בישראל לאמץ את תקן הבנייה הירוקה הישראלי ונבנות ומתוכננות בה שכונות ירוקות.

אגף ההנדסה בעירייה על מחלקותיו השונות, הוא האמון על תכנון סביבתי העירוני, תכנון ושימור של מבני ציבור ובנייה ירוקה, וביחד עם מחלקת קיימות מוביל תכנון עירוני סביבתי.

מעל למחצית מאוכלוסיית העולם ורוב רובם של תושבי ישראל מתגוררים כיום בערים. חלקן ערי ענק, שהשפעתן על הסביבה גדולה מאד. 
תכנון נכון של הערים, שימוש בשיטות בנייה ושיפוץ בנות קיימא יכולים להביא להפחתה משמעותית בהשפעתה השלילית של העיר על הסביבה ולהפוך את העיר לסביבת מחיה מקיימת.
משפצים את הבית או הדירה? גם אתם יכולים במספר צעדים פשוטים להפוך את ביתכם לידידותי יותר לסביבה.

רוצים ללמוד עוד על שיפוץ מקיים וידידותי לסביבה? לחצו כאן לפתיחת רשימת מדריכים לבניה ירוקה

חזור ללמעלה