הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

שטחים פתוחים

שטחים פתוחיםשטחים פתוחים הם לרוב מצרך יקר ונדיר בסביבה העירונית ועם זאת מהווים בסיס לאיכות החיים בעיר. 
בעיר בת קיימא השטחים הפתוחים הם חלק מרכזי וחשוב במרחב הציבורי ולו שימושים רבים כאזור פנאי ונופש, כמקום מפגש עם הטבע, כממתן השפעת העיר על האקלים המקומי, כבית גידול לצמחים ובעלי חיים וכמקום מפגש קהילתי.
השטחים הפתוחים בעיר מתחלקים לכמה סוגים - בינהם גינות ציבוריות, גנים ופארקים. 
מקובל למדוד את המרחב הציבורי ביחידות של שטח ירוק לתושב. בעוד הנורמה בישראל של שטח ירוק לתושב עומדת על 8 מ"ר לנפש, רעננה נתברכה במאות דונמים של שטחי ציבור "ירוקים" לגינות ציבוריות, חורשות, מגרשי משחקים ופינות נוי וירק, ותושביה נהנים מ-18 מ"ר של שטח ירוק לתושב.
נוסף על שטחי הגינות הציבוריות והפארקים בעיר, תשומת לב מיוחדת מוקדשת לגינון, נטיעת עצים והקמת ערוגות נוי לאורך מדרכות, חזיתות בתים, ומבנים מסחריים, ואיי תנועה בצירים המרכזיים וברחובות הראשיים. מחלקת הגינון נותנת דעתה לנוף וריהוט רחוב כגון ספסלים, פינות ישיבה מקורות, פחי אשפה ברזיות ועוד. 

בין השטחים הפתוחים המרכזיים בעיר:

יער רעננהפארק רעננה פארק רעננה הינו ה"ריאה הירוקה" הגדולה בשרון, הפנינה שבכתר, בין עשרות הגינות, גני השעשועים ופינות הירק העוטרים את העיר רעננה.
פיתוחו של פארק רעננה ניזון מתפישת עולם ירוקה של פרנסי העיר, הרואים בקיימות ערך מרכזי, ממנו נגזרת האחריות הקולקטיבית לחינוך הקהילה ושמירה על הנכסים ומשאבי הטבע. בראיה זו פותח הפארק ונדבך על נדבך הוקמו בו פינות המתייחסות לתכנים שונים הן ירוקים והן חברתיים, שבמפגש בניהם מהווים מענה לפיתוח מודעות לשמירה על נכסי הקהילה וכדור הארץ כאחד. לחצו כדי ללמוד עוד על פארק רעננה כפארק מקיים.

יער רעננה הוא פרויקט ייחודי ליצירת טבעת ירוקה של אלפי עצים אשר תקיף את העיר, וישולבו בה מסלולי רכיבה על אופניים, שבילי הליכה ופינות ישיבה. התוואי המתוכנן יקיף את רעננה כאשר העצים שיישתלו ישתלבו בצמחייה הקיימת, כולל פרדסים ועצים ושכונות המגורים המתוכננות. יער רעננה הוא חלק מפארק מטרופוליני המתוכנן לקום בצפון רעננה.

גינות ציבוריות ופינות שעשועים רבים פזורים בכל רחבי העיר ומהווים מקום מפגש ונופש לתושבים. חלק מהגינות אף מצויידות במתקני כושר חדשניים.

גם ההולכים על ארבע אינם מקופחים ברעננה, ולרשותם ולרשות בעליהם הוקמו גינות כלבים - "פארכלב" - ברחבי העיר.

כמו כן, בשולי העיר מתוכנן לקום פארק נופש מטרופוליני.