פיקוס השדרות

פיקוס השדרות
ממלכה:ממלכת הצמחים
פיקוס השדרות- Ficus nitida= Ficus microphylla (השמות השונים ניתנים לפי שמות מחברים שונים)
משפחת התותיים- Moraceae

פיקוס עם שורשי אווירמוצאו של העץ מאסיה הטרופית. על משפחה זו נמנים מינים רבים בסוג פיקוס, כמו למשל, התאנה או פיקוס בנגאלי וגם הקנביס והכשותית, ומי שמטייל בימים אלה במתחם שרונה בתל-אביב יראה את עץ המקלורה וכמובן עץ התות.
העצים ברעננה וותיקים כמעט כמו העיר.
יש לציין שבעת ההיא, בכל המושבות שתלו את אותם העצים, העצים שהיו מקובלים הם: פיקוסים, אקליפטוסים, ברושים, תמרים, קזוארינות וכ"ו.
היום הם מגיעים לגובהם המקסימלי, כגובה מגדל איתות או המגדל מעל בריכת המים.

הפיקוסים עם שורשי  האוויר נקראים באניאניים-  banyans. המשמעות עצים חונקים- stranglers. בג׳ונגלים של הודו ותיאלנד ניתן לראות כיצד הם חונקים צמחים, מבנים ואף פסלי בודהה מקודשים.

האגוזיות (אלה הפירות הקטנים עם הזרע בתוכם, שמחצצים לנו בשיניים כאשר אוכלים תאנה) של הפיקוס מתפתחות בתוך הפגה הסגורה. נביטתם מתחילה כשהם למעלה בגבהים של היער הטרופי החשוך. הם אפיפיטים ולא פרזיטים. למעלה יש אור ויש מים ויש רקבובית והם מפתחים את שורשי האוויר. גם השורשים ממשיכים לספוג מים ומינרלים מהאוויר וכשאלה מגיעים לקרקע הם הולכים ומתעבים והופכים לשורשי קביים - שורשי תמיכה. מעץ פיקוס אחד, לעיתים רואים יער של שורשי קביים.
בפיקוס הבנגאלי במקווה ישראל תופעה זו מאוד יפה למראה וגם בטבריה ליד מסגד עומר ומלון קיסר.
שדרת פיקוסיםפעם הם היו עצי שדרות נפלאים. היו להם ״בומבאלאך״ ירוקים. פגות ירוקות קטנות שנשרו מהעץ כשהן בלתי בשלות.
כיום העיריות השונות אינן יודעות כיצד להיפטר מה״לכלכוך״- הפגות הבשלות הסגולות הנאכלות ע״י עטלפי פירות גורמות לנזקים למכוניות ולכתמים על המדרכות.
מה ארע בארבעים השנים השנים האחרונות?
הייתי תלמידתו של פרופ׳ יעקב גליל שהוא מומחה מספר אחד של הפיקוסים בארץ ישראל. יחד אתו נחשפתי לסודות הפיקוסים.

פגות הפיקוסים

פגות בשלבים שוניםבכול פגה של פיקוס יש פרחים רבים המסודרים על מצעית התפרחת הסגורה ככדור.
מספרי הפרחים ואופן סידורם משתנים במיני הפיקוסים השונים. כול פרח הוא חד-מיני: זכרי או נקבי.
לכול מין של פיקוס יש צרעה מאביקה הייחודית לו. בנוסף, יתכן למצוא צרעות טפיליות, שאינן מאביקות.

בפיקוס השדרות כמה עשרות של פרחי נקבה המסודרים על-פני רוב שטח הפגה ובקצה העליון כתריסר פרחי זכר.
כשפגת הפיקוס מוכנה לקבל את הצרעה המאביקה קוטרה קטן מס״מ אחד ויש בראשה פתח קטן מאוד.
דרך הפתח מתנדפים חומרי ריח המושכים את הצרעה הנקבה המופרית. היא חודרת באדיקות ותוך כדי הידחפה היא מאבדת את כנפיה. פרחי הזכר בשלב זה אינם בשלים. הצרעה ניגשת אל פרחי הנקבה ומחדירה את העוקץ שלה ומטילה את ביציה. חלק מהפרחים הנקביים הם עם עמוד עלי ארוך, ואין אפשרות לביצת הצרעה להגיע לשחלת הפרח.
בפרחים עם עמוד העלי הקצר מוטלות ביצי הצרעה ובהם מתפתחות צרעות חדשות. הזחל הבוקע מביצת הצרעה ניזון מרקמת האגירה של עובר הצמח המתפתח- האנדוספרם, ולעיתים גם מרקמות אחרות. אז , כמובן, מת עובר הצמח. הפגה הבשלה מכפילה את קוטרה.
מנגנון ייחודי זה מאפשר האבקה אקטיבית מכוונת של צרעת הפיקוס. בפיקוס השדרות היא נקראת: Parapristina verticilata.
קיים שיווי משקל בין מספר הזרעים של הצמח המתפתחים בתוך האגוזיות החצציות ובין מספר הצרעות המתפתחות באותם פרחים קצרי עמוד עלי- בתוך העפצים. מן העפצים בוקעים זכרים ונקבות של הצרעה.
שימו לב! זכרים מסכנים אלה נועדו להזדווגות בלבד והם ללא כנפיים ונראים מאוד מסכנים. הנקבות המכונפות חוגגות. הן הזדווגו וכעת הן נמשכות מעלה בתוך הפגה לכיוון הפתח ההולך ומתרחב וסביבו פרחי הזכר האבקניים של הצמח. הן מעמיסות גרגרי אבקה לתוך כיסים מיוחדים- פעולה אינסטינקטיבית מדהימה, אשר בזכותו של פרופ׳ גליל, מורי ורבי, זכיתי לראות. בשלב זה הפגה רכה והיא הולכת ומתעססת ומקבלת גוון סגול לאחר שצרעותיה עפו להן החוצה. הצרעות העמוסות באבקה חודרות לפגות קטנות ירוקות המפיצות את הריח המיוחד להן, ושוב בפעולה אינסטיקטיבית מרהיבה, הן מאבקות את משטח הצלקות (החלק המקבל אבקה בפרחים).

זוכרים שדיברתי על ״בומבאלאך״? עד לפני כ - 40 שנים לא הייתה בארץ הצרעה המאביקה, והפגות נשרו ירוקות וקשות. משהגיעה פרפריסטינה וורטיסילטה, אולי עם התרמילאים, והחלה להאביק ולפתח את וולדותיה, החלו להתקבל הפגות הסגולות אהובות עטלפי הפירות.

ומה עשה עמוס הנביא?

השקמה הגדלה בארץ מקורה באפריקה. אין לה צרעה מאביקה, אלא צרעה טפילה הגורמת לפגות להבשיל ללא זרעים ועם עפצים המלאים בצרעות בלבד. עצם פעולת החדרת העוקץ של הצרעה דרך שטח פני הפגה גורם להבחלת הפגה.
עמוס הנביא היה בולס שקמים, משמעו: הוא היה פוצע - חותך בסכין את הפגות הירוקות. פעולה זו מביאה להפרשה של גז אתילן המסייע בהבחלת פירות. כך מתקבלות פגות בשלות ללא צרעות בתוכן. הן טעימות מאוד.

הבנתם? מוזמנים לבוא איתי לסיורי פיקוסים.