דודא רפואי

דודא רפואי
ממלכה:ממלכת הצמחים
דודא רפואי- Mandragora officinalis
משפחת הסולניים- Solanaceae
פירוש השם הלועזי: צמח השטן או צמח דרקון.

דודא רפואיהדודא הרפואי הנפוץ ברוב אזורי הארץ (אנסה לאתר נקודה קרובה לרעננה, או מי אשר מוצא, יכתוב לפורטל החינוך ויקבל פרס).
הדודא הינו עשב רב-שנתי, שכן שורשו וקצה קטן של רקמת הגבעול עם הניצנים בראשו נמצאים בתרדמת קיץ ומחכים לרדת הגשמים. בחורף מפתח הצמח שושנת עלים בגוון ירוק עז, ובתקופה הזו ניתן לראות כבר את הפריחה. הפרחים בגוון כחול- סגלגל נישאים על עוקצים ארוכים. הם נפתחים בבוקר ונסגרים בערב.
בפרח מנגנון מעניין: תחילה ניצבת במרכז הצלקת על גבי עמוד העלי, והמאבקים הסגולים והסגורים נמצאים בהיקף, כעבור יום או יומיים העלי ( החלק הנקבי) נוטה הצידה, והאבקנים תופשים את החלק המרכזי, כשהמאבקים שלהם פתוחים ואם לא נעשתה האבקה זרה על ידי גורם מבקר, כמו דבורים או זבובים, חונט הצמח פירותיו בהאבקה  עצמית על- ידי עצם התנועה הזו.
הפרי ענבה צהובה בעלת ניחוח נעים. אך ראו הוזהרתם! כול חלקי הצמח מכילים רעל.
מורי ורבי פרופ׳ יעקב גליל כותב ב״טבע וארץ״ בשנת 1965 כי, הפירות הבשלים מכילים מעט רעל, אך עדיין יש סכנה לקבל כאבי ראש וסחרחורות מאכילתם.
גם ברוך צ׳יז׳יק, שבחצרו גדלתי בהרצליה, כותב ב״אוצר הצמחים״ כי ניתן לאכול את ציפת הפרי, אך יש לזרוק את הזרעים. כול צמחי הסולניים רעילים בדרגה זו או אחרת.

יש המייחסים לשורש המעובה, הדומה לגוף אישה, סגולות פריון.
אך הסיפור ב״בראשית״ ל׳׳ י״ד-ט״ז הוא בהתייחסות  לפירות הדודאים- ״ וילך ראובן בימי קציר חיטים וימצא דודאים בשדה״. ראובן הביא לרחל העקרה דודאים ובאמצעותם היא הרתה ליעקב.
ב״שיר השירים״ ז׳ י״א - י״ד האביב מתעורר עם פריחת הגפן ובהמשך ״הדודאים נתנו ריח״.