ברוש מצוי

ברוש מצוי- Cupressus sempervirens
ממלכה:ממלכת הצמחים
אצטרובלים נקבייםברוש מצוי- Cupressus sempervirens

מוצא הברוש ממזרח אגן הים התיכון ואסיה הקטנה.
הברוש נמנה עם קבוצת חשופי הזרע שהם חסרי פרחים וחסרי פירות. הוא מקבוצת המחטניים, ועליו קשקשניים. האצטרובלים מייצגים את התפרחות. בברוש, כמו גם באורן, אצטרובלי הזכר והנקבה נישאים על אותו העץ, ולכן הוא חד-ביתי, אבל חד-מיני.
בתקופה זו של השנה (חודש פברואר) מתפזרים  גרגרי האבקה הזעירים המצויידים בכיסי אוויר מתוך מקבצי אצטרובלי הזכר, ורק כמה גרגרי אבקה ברי מזל, אשר יפלו על הקשקשים של אצטרובלי הנקבה הבודדים  ויידבקו לטיפת הנוזל הדביק המצוי שם, יצליחו להביא למיזוג שבין הגמטה (תא מין) הזכרית לגמטה הנקבית.
בתקופה זו של השנה  הרבה אנשים רגישים לאבקת הברוש האלרגנית.
לאחר כשנה יתפתח האצטרובל הנקבי הכדורי לגודל המוכר לנו, כ -2 ס"מ קוטר. בקיץ מתפשקים קשקשיו, והזרעים נישאים ברוח.
עצת הברוש משובחת, והעץ שימש לבניית בית המקדש ביחד עם הארז. המצרים הקדמונים בנו ממנו ארונות למתיהם.
  • ישעיהו בפרק מ"א: "אתן במדבר ארז שטה והדס ועץ שמן אשים בערבה ברוש תדהר ותאשור יחדיו.
  • ובפרק נ"ה: "תחת הנעצוץ יעלה ברוש".
  • ובפרק ס': "כבוד הלבנון אליך יבוא ברוש תדהר ותאשור יחדוי לפאר מקום מקדש ומקום רגלי אכבד".
  • זכריה בפרק י"א: "הילל ברוש כי נפל ארז אשר אדרים שדדו".
ברוש כשובר רוחבארץ ישראל עם תחילת ההתיישבות המחודשת השתמשו בברושים כשוברי רוחות ושתלו אותם בדרך כלל בגבולות הפרדסים, כדוגמת התמונה המצורפת מימין : שורת ברושים על דרך כפר נחמן ברעננה ביום סערה.
ברוש ליד בתיםגם בחזית הבתים נהגו לשתול ברושים לנוי ולסימול עוצמת חיי המשפחה והבית.  בתמונה משמאל של גזעי הברושים בחזית הבית  ברח' אחוזה 12 ברעננה.
לפני כעשרים שנים הדרכתי תלמידי תיכון בעבודת מחקר שהראתה, כי הברוש מפריש חומרים לקרקע אשר בסביבתו. על-ידי כך נמנעת צמיחת מתחרים. זו תופעת האללופטיה, שבה התמחה ידידי, פרופ' יקי פרידמן יליד רעננה.
והנה מתקרב חג הפורים תשע"ו, ורבים תוהים מהו העץ עליו נתלה המן. זו סוגייה פתוחה וזכותי להאמין, כי הוא נתלה (בתקוה שהומת לפני כן) על עץ ברוש 50 אמה גובהו.
במגילת אסתר לא מצויינים פרטים נוספים על העץ ,  מצויין רק שגובהו חמשים אמה  כ-25 מטרים, כך שסביר  להניח שמדובר בגזע ברוש.
"וַיּאמֶר חַרְבוֹנָה אֶחָד מִן הַסָּרִיסִים לִפְנֵי הַמֶּלֶךְ, גַּם הִנֵּה הָעֵץ אֲשֶׁר עָשָׂה הָמָן לְמָרְדֳּכַי אֲשֶׁר דִּבֶּר טוֹב עַל הַמֶּלֶךְ, עמֵד בְּבֵית הָמָן גָּבהַּ חֲמִשִּׁים אַמָּה. וַיּאמֶר הַמֶּלֶךְ תְּלֻהוּ עָלָיו".