הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

בנייה ירוקה

בנייה ירוקהבנייה ירוקה היא גישה מערכתית כוללת החל משלב התכנון, דרך הבנייה והתפעול של מבנים במטרה להשתמש בכמה שפחות חומרי גלם, אנרגיה ומים ולהמנע ככל האפשר מפגיעה במשאבי הטבע. זוהי בנייה המשלבת שמירה על בריאות ואיכות חיי הדיירים במבנה ומחוצה לו, חסכון במים, חסכון באנרגיה ושימוש באנרגיות מתחדשות, צמצום כמות הפסולת עוד משלב התכונן, הבנייה ומחזור החיים היומיומי של הבית ודייריו. 
על פי דו"ח שפרסם פורום ה-15, רוב פליטות גזי החממה בערים בישראל נגרם כתוצאה מצריכת האנרגיה במבנים שונים בתעשייה, מסחר, מבנים ציבוריים ובתים פרטיים. בנייה ירוקה מטרתה, בין היתר, הפחתה של פליטות גזי חממה ממבנים. 

בנייה ירוקה ברעננה

רעננה היא העיר הראשונה בישראל אשר אימצה את התקן הישראלי לבנייה ירוקה. על פי החלטת מועצת העיר, החל מ-1 ביוני 2010 כל תכנית בנייה אשר תוגש לאישור הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תחוייב לעמוד בדרישות ת"י 5281 - התקן לבנייה ירוקה של מכון התקנים הישראלי.

בחודש נובמבר 2010 אושרו שלוש הבקשות הראשונות לבנייה פרטית ירוקה בעיר. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אישרה שלוש בקשות לבניית בתים צמודי קרקע על פי התקן הירוק.

התקן הישראלי לבנייה ירוקה

התקן הישראלי לבנייה ירוקה אושר בשנת  2005 ומונה שורה ארוכה של פעולות ותנאים שיש לבצע, כדי לקבל את תו התקן ממכון התקנים הישראלי. התקן עוסק בארבעה תחומים: אנרגיה, מים, קרקע וסביבה ומונה שורה של קריטריונים, ביניהם: בידוד תרמי 25% מעבר לנדרש בתקן רגיל, בניית קומה תת קרקעית לשירות וחניה, שימור הקרקע תוך מניעת פגיעה בצמחייה ונטיעת עצים בוגרים, חסכון במים עד 40% מהממוצע המקובל, שמירה על מערכות ניקוז טבעיות ותכנון מפחית רעש ובידוד אקוסטי. התקן מפרט שורת צעדים שעל היזם לבצע כדי לממשו, בדרך של צבירת נקודות, כאשר קיימת חובה לעמוד במינימום נקודות בכל אחד מהפרקים.

פרויקטים רשותיים שהסתיימו בבנייה ירוקה 

בשנת 2022 הסתיימה בנייתם של 4 פרויקטים לפי תקן בנייה ירוקה:

  • ביה"ס מיתרים
  • ביה"ס מחוננים
  • ביה"ס ליאור
  • גנ"י נאות שדה

 

משנת 2020 עד 2021 הסתיימה בנייתם של 4 פרויקטים לפי תקן בנייה ירוקה.​