הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

אנרגיה

כל פעולה שאנו עושים קשורה בדרך זו או אחרת באנרגיה: נסיעה במכונית, ברכבת או באוטובוס, טיסה במטוס, גידול מזון, הובלתו ואחסנתו, שימוש בתאורה, הפעלת מכשירי חשמל - טלוויזיה, רדיו, מחשב, מדיח כלים, מכונת כביסה, טלפון, מקרר, מזגן, הפעלת מכונות בתעשייה כדי לייצר את המוצרים שאנו משתמשים בהם בחיי היומיום וכו'. כל הפעולות והמכשירים הללו, שהפכו לצרכים בסיסיים ביותר באורח החיים המערבי, דורשים כמויות עצומות של אנרגיה.

קריקטורה של כפיר ויצמן, מתוך תערוכה שהוצגה ברעננה
קריקטורה של כפיר ויצמן, מתוך תערוכה שהוצגה ברעננה

צריכת אנרגיה והשלכותיה

הכמות הנצרכת של אנרגיה ממקורות שונים היא מדד המסייע באפיון דפוסי הצריכה במדינה. צריכת האנרגיה לנפש בישראל עלתה משנות ה-70 ועד היום ביותר מפי שניים. 
צריכת האנרגיה נחשבת באופן מסורתי ככוח מניע לצמיחה כלכלית. עם זאת לייצור גובר של אנרגיה "מלוכלכת" המבוססת על נפט, פחם או וגז, יש השלכות משמעותיות ביותר על הסביבה. זיהום האוויר, דלדול משאבי כדור הארץ ופליטה של גזי חממה לאטמוספרה הם רק חלק מההשפעות הסביבתיות של ייצור אנרגיה כזאת.
רובה המוחלט של האנרגיה הנצרכת בישראל מבוסס על מקורות "מלוכלכים" - כאלה שאינם מתחדשים (או שקצב ההתחדשות שלהם כה איטי עד שהם נחשבים כלא מתחדשים כלל). אחד האתגרים הגדולים ביותר של פיתוח בר קיימא הוא להבטיח שהפיתוח לא ילווה בפגיעה במשאבים אלו.

מקורות אנרגיה מתחדשים

לעומת מקורות האנרגיה המתכלים, במקורות אנרגיה מתחדשים ניתן להשתמש שוב ושוב והם מתחדשים בפרק זמן קצר יחסית. דוגמאות למקורות אנרגיה כאלה הם אנרגיית סולארית (שמקורה בשמש), אנרגיית הרוח, אנרגיית המים, אנרגיה גיאותרמית (שמקורה בחום הפנימי של כדור הארץ) וביו-אנרגיה (אנרגיה שמקורה בחומרים אורגניים או בתהליך ריקבון של פסולת אורגנית).

אנרגיה - סיפורי הצלחה

תושבי רעננה חושבים עולמי - פועלים מקומי

גם אתם תורמים להפחתת גזי החממה? יש לכם מיזם חדש להתייעלות אנרגטית?
כאן תוכלו לספר לנו מה אתם עושים וללמוד מה עושים תושבי רעננה האחרים ובעלי עסקים בעיר כדי להשתלב במאמץ העולמי לצמצום פליטות גזי החממה.

קישורים מומלצים