הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

לקראת גיוס

​​צו קריאה ראשון - חשוב להתייחס לצו הקריאה הראשון ברצינות!

תוצאות הבדיקות, הראיון האישי והמבחנים הפסיכוטכניים קובעים את עתיד שרותכם בצה"ל.
 1. מי שאינו בכושר בריאותי או אחר ביום הזימון ללשכת הגיוס רשאי לבקש טלפונית לדחות את מועד הצו.
 2. חשוב למסור דיווח אמת ולא להעלים מידע רפואי ואישי. כדאי להצטייד במסמכים רפואיים (במידה ויש כאלה).
 3. אין מועד ב' - הצבא לא עורך מבחנים חוזרים...!!!
 4. ההתייצבות בלשכת הגיוס היא אירוע בלתי הפיך משמע אין אפשרות לחזור על המבחנים והראיון.
 5. התאריך והשעה של כל אחד מכם תוכננו מראש. איחור ימנע ממך לסיים את התהליך ביום אחד.
 6. זכרו להביא אתכם:
  • שאלון הרפואי שנשלח אליכם בדואר מלא וחתום על ידי רופא המשפחה. אישורים רפואיים לגבי מחלות ואשפוזים. תוצאות בדיקת שתן כללית עדכנית ל- 3 חודשים לפני התייצבות. 
  • פרטי קופת חולים (שם הקופה, סניף, שם הרופא המטפל וטלפון המשרד). 
  • פרטי ההורים (שמות, מספרי תעודת זהות ושנת לידה). 
  • תעודות (אישורים על לימודים עיוניים ומקצועיים). 
  • מרכיבי משקפיים מתבקשים להביא בדיקת חדות ראיה, כולל בדיקת קרקעית העין לבעלי מספר 4- ומעלה מרכיבי עדשות שאין בידם בדיקת חדות ראיה מתבקשים להסיר העדשות 24 שעות לפני ההתייצבות. 
  • תעודת זהות, בעלי דרכון זר מתבקשים להביא הדרכון עמם. עולים מתבקשים להביא תעודת עולה. 
  • רישיון נהיגה (אם יש לך).

תחנות

כרטיס מגנטי

כשתגיעו ללשכת הגיוס, גשו מיד לדלפק הקבלה עם תעודה מזהה ותקבלו כרטיס מגנטי שילווה אתכם במהלך היום. את הכרטיס המגנטי תצטרכו להעביר בכל תחנה (ולא, בשק"ם אי אפשר להעביר אותו). זכרו להעביר אותו בכל תחנה.

אימות נתונים

התחנה הראשונה שלכם היא אימות הנתונים, שם יבדקו את נכונות הפרטים עליכם, על ההורים שלכם, על הלימודים שלכם ועל הבגרויות

מבחני עברית

כבר באימות הנתונים, לאחר שיבדקו שבאמת אמא שלכם זו רחל מירושלים, תתחילו את סדרת המבחנים שתלווה אתכם ביום הזה, אותם מבחנים שישפיעו על הקב"א שלכם (קבוצת איכות). אל תזלזלו במשפטים (למרות שלפעמים הם נראים ממש מגוחכים). מדובר בתהליך של דקה, אך יש לו חלק חשוב מאוד. עולים חדשים ייבחנו בדיוק כמו כולם ויקבלו הנחות רק בהתאם ליכולות שיפגינו.

ועדה רפואית

הוועדה הרפואית היא לרוב רופא יחיד שיבצע את הבדיקות ויחליט על הפרופיל. ראשית כל תתבקשו לעבור ב"משתנה", שזה הכינוי לבחורה המסכנה שכל היום מקבלת בדיקות שתן. אלה שלא הצטיידו בבדיקות שתן מראש יצטרכו לקחת כוס מהדלפק ולבקר בשירותים. בנות שנמצאות בתקופת המחזור, יתבקשו לחזור ללשכת הגיוס בתאריך אחר ולעשות אותה (אבל אנחנו שוב נמליץ לעשות בקופת חולים ולפקסס ללשכת הגיוס).
לפני הכניסה לחדר הרופא, תתבקשו להתפשט. בנים מוזמנים להישאר בתחתונים ובנות במכנס קצר וחזייה (הצטיידו בו מראש, הרופא אולי ייהנה מהחוטיני שלכן, אבל אנחנו לא יודעים עד כמה אתן תהנו). האחות תבקש מכם לקרוא מספרים הכתובים על דף או על הקיר כדי לבדוק את הראייה והאם אתם עיוורי צבעים. אלה שלא ילך להם בבדיקות יתבקשו לאחר מכן לעשות בדיקות ראייה מקיפות יותר. עכשיו הגיע הזמן למסור את השאלון הרפואי שקיבלתם עם הצו הראשון, אישורים על הבעיות הרפואיות שלכם ולספר כמה מילים עליהם. הרופא יבקש מכם להתכופף (כדי לראות אם יש לכם עקמת בגב) וכמו כן להשתעל ולנשום כמה נשימות. הבנים יתבקשו להוריד תחתונים ולתת לרופא למשש קצת, הבנות יישארו עם החזייה והתחתונים.

קבלת הפרופיל

בסיום הביקור אצל הרופא תקבלו את הפרופיל שלכם. אם לא קיבלתם, דרשו לקבל. הוא לא סודי וזכותכם לדעת אותו. על הפרופיל תוכלו לערער במקום או עד ליום הגיוס (וגם ביום הגיוס עצמו). עם זאת, מומלץ לערער כמה שיותר מוקדם, שכן אם הפרופיל שלכם הוא 72 ואתם אמורים לקבל 64, לא תקבלו זימונים למיונים עד לאחר הורדת הפרופיל ותוכלו לפספס תפקידים מסוימים. בכלל, מומלץ לערער עד 3 חודשים לפני הגיוס, אחרת הערעור יתבצע רק ביום הגיוס עצמו ויגרור המתנה בבקו"ם שיכולה להגיע גם לשבוע.

מה זה קב"א?

הקב"א היא ראשי תיבות של קבוצת איכות. זהו מספר בין 41 ל-56, ובעצם זוהי הדרך של צה"ל לדרג אתכם לפי כל מיני נתונים, כדי לשבץ אתכם אחר כך בתפקיד שהכי יתאים לכישוריכם.
הקב"א מתחלקת לקבוצות הבאות:
 • 41-43 = גיוס מיוחד או שחרור מצה"ל
 • 44-47 = שירות ללא תפקידים פיקודיים
 • 48-51 = שירות בתפקידים פיקודיים זוטרים
הקב"א מתחלקת ל-3: דפ"ר, צד"כ ורמת השכלה.
 • הדפ"ר הוא דירוג פסיכוטכני. אחרי שתעשו את המבחן הפסיכוטכני, יתנו לכם ציון (אבל לא תדעו מהו) בין 10-90.
 • הצד"כ הוא דירוג כללי שתיתן לכם המאבחנת הפסיכוטכנית על פי התרשמותה בעת הראיון (בנים בלבד). הדירוג הוא בין 8-40.
 • רמת ההשכלה (צה"ר- ציון השכלה ראשוני) היא ציון בין 0-12, הכולל את מסלול הלימודים שלכם ואת מספר שנות הלימוד. אם לא למדתם במסגרת של משרד החינוך ישכללו אתכם לפי ציונכם במבחן ידע.

קב"א נמוך ישבץ אתכם לתפקידים זוטרים, בעוד שעם קב"א גבוה תוכלו להגיע לתפקידים יוקרתיים ומשמעותיים. בכניסה תתבקשו להניח את הפלאפון, השעון, מחשבון וכל דבר אחר ותקבלו דף טיוטה (אותו לא בודקים!).
במהלך המבחנים שאורכם כשעתיים תיבחנו בשלושה חלקים:
 1. חלק מילולי, בו תקבלו הוראות ושאלות, כמו הרכבת מילים ופירוש מילים ומשפטים. 
 2. חלק צורני, בו יוצגו לכם צורות הנדסיות ותתבקשו לבחור צורות דומות, לסדר אותם ולזהות אותם לאחר מכן כשהם במבנה אחר. 
 3. החלק האחרון הוא המתמטיקה, שם תצטרכו להיזכר בתרגילים באחוזים של כיתה ו', קצת על x ו-y מכיתה ח' ובעיות מילוליות וחשבוניות. לכל חלק יש הקצבת זמן (יש שעון על המסך) וניתן לחזור תמיד אחורה ולתקן. גם אם אתם לא יודעים משהו – פשוט נחשו. 

לא יורידו לכם על טעויות אז עדיף לנחש (ואם הלך לכם בניחושים, נסו גם טופס לוטו אחרי זה). את ציון המבחנים והקב"א לא תוכלו לדעת מכוון שהם סודיים (אלא אם כן יש לכם חברים בלשכת הגיוס שיעברו על החוק ויספרו לכם).

שימו לב: את המבחנים אפשר לעשות רק פעם אחת בחיים וכאמור, יש להם הרבה מאוד השפעה. השקיעו בהם ועשו אותם רק אם אתם ערניים לחלוטין ולאחר שאכלתם ושתיתם (אי אפשר לצאת באמצע). אם אתם עייפים, בקשו לדחות את המבחנים ליום אחר (בטח יגידו לכם לבוא למחרת ב-7 בבוקר, אבל אל תשימו על זה יותר מדי, אתם גם יכולים לבוא במהלך היום).
עצה שלנו: למרות שלאחר כל תחנה יגידו לכם לאן ללכת, אנחנו ממליצים לאחר הריאיון האישי לגשת למבחנים הפסיכוטכניים, גם אם לא אמרו לכם. בבוקר תהיו רעננים ופיקחים יותר מאשר ב-5 בצהריים לאחר שעות של המתנה ושאר מבחנים.

ראיון אישי

הראיון הוא חובה לבנים אך גם חלק מהבנות יוזמנו אליו. המאבחנ\ת הפסיכוטכנית ישוחחו איתכם, ישאלו אתכם על עצמכם, על החברים ועל התחביבים שלכם. פה נכנס עוד חלק חשוב מהקב"א, שהוא מידת המוטיבציה שלכם לשרת בצבא. החלום שלכם זה להיות ג'ובניק בקריה? כשישאלו אתכם תדאגו להצהיר על אהבתם לשטח (המשרד), על החלום של כומתות גבעתי (מי אמר שחייב להיות שם כדי ללכת עם הכומתה) והתרומה למדינה (אבל רק אם היא מ-8 עד 5 וחצי). אלה שיתחילו לאיים שאם לא יקבלו משהו מסוים (גם אם זה קרבי), יזכו לציון נמוך שיוריד את הקב"א. אל תתרגשו מהמראיין, שבו זקוף וענו בקול ברור. גם על צורת הדיבור שלכם, ההתנהגות והישיבה הבוחנים הולכים להסתכל.
והנה כמה טיפים.

הביתה!

זהו, סיימתם. עברתם את כל התחנות, השמש כבר בטח שקעה ואתם מוזמנים להחזיר את הכרטיס המגנטי ביציאה (לאחר שיבדקו שהכל תקין) ולחזור הביתה. בחודשים הקרובים צה"ל יתחיל להציף לכם את תיבת הדואר באי-מיילים צבאיים עם תאריך הגיוס שלכם (אל תדאגו, הוא עלול להשתנות לפחות פעמיים עד אז), בזימונים למיונים, בשאלוני העדפות וכו'.

קישורים לאתרים

קישורים לפורומים