הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

סיפורו של מתן בדט ז"ל

מתן נולד בתאריך 1.1.81, בן בכור להוריו ורדה ורפי, אח בכור לאחותו לירון ולאחיו רועי, גדל בילדותו ובנעוריו בעיר רעננה, שם עוצבה דמותו ושם חווה את מרבית חוויותיו המשפיעות בגיל הנעורים.

במתן היה שילוב ייחודי של יכולות מצוינות בלימודים ומעורבות חברתית. מתן הצטיין בלימודיו ובלט ביכולותיו הלימודיות בשלל תחומי הלימודים אך מעל לכל בלטה תכונתו לא לשמור את יכולותיו רק לעצמו אלא לשתף ולסחוף את חבריו יחד איתו.

שאיפתו למצוינות של מתן באה לידי ביטוי לא רק בספסל הלימודים אלא במגוון תחומים נוספים כאשר הבולט בהם היה ספורט, מתן אהב מאד כדורסל, אהד את קבוצת מכבי חיפה בכדורגל ובסוף השמינית החל להתאמן במרץ רב תוך הקפדה על הישגיות מתוך כוונה לשרת שירות קרבי משמעותי בצה"ל.

לקראת סוף השמינית מתן יצא לטיול שנתי עם כל מחזורו בתיכון לטיול שנתי בעיר אילת. במהלך הטיול החליטו מתן וחבר לא לצאת למסלול המאורגן, ובזמן הפנוי לצאת לצלילה באתר ה"יתוש", הצלילה הסתבכה ולא התרחשה כמתוכנן.

לאחר פרק זמן מתן נמשה מהמים כשהוא מחוסר הכרה וכבר מספר דקות ללא חמצן, מתן פונה בדחיפות לביה"ח "יוספטל" באילת כשהוא במצב קשה מאד. מתן מאותו אירוע הוגדר כ"צמח", מצב בו שהה במשך כ-12 שנה ונפטר במרכז הרפואי "רעות" בתאריך 11.9.12, כשהוא בן 31.

גם בשוכבו חסר אונים לאחר פגיעה מוחית קשה הפך מתן אבן שואבת ויצר מעגלי אנרגיה של נתינה חסד ותרומה לקהילה. בעזרת הסיפור של מתן משפחות ואנשים טובים רבים לאורך הדרך החלו תורמים ומתנדבים ויוצרים גל של נתינה ואנרגיה חיובית שהלך וסחף מעגלים הולכים וגדלים של קבוצות אנשים בארץ.

משפחתו של מתן החליטה, זו השנה השלישית, ליצור פסטיבל סרטי הנעורים שיאפשר לבני נוער ברעננה, עיר הולדתו של מתן, להתעסק בעולם התוכן דרך צילום ובימוי של סרט בנושא. התחרות זאת מעודדת יצירה מקורית ומקדמת הפקת תוכן אשר דרכה אולי להצליח למנוע את האסון הבא.

מתן בדט ז"ל